Skip to content

193 Parker RdLong Valley, NJ 07853

Built 1986
Farm (Regular)

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block37
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F2AG 1SFR
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,512
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
21%
Improvement Value:$481,800
79%
Total Assessment$607,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,632+2.3%
2024$17,237+5.7%
2023$16,307+1.7%
2022$16,040+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986