Skip to content

237 Parker RdLong Valley, NJ 07853

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2018

Property Information

Block37
Lot31.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SB-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,117
Acreage2.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,700
39%
Improvement Value:$235,800
61%
Total Assessment$383,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,125+4.6%
2024$10,635+5.7%
2023$10,061+1.7%
2022$9,896+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,117DeedBook 22831, Page 1759Recorded12/17/2015

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5061, Page 305

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 4271, Page 52

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2755, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1971