Skip to content

181 Parker RdLong Valley, NJ 07853

Built 1995

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 31, 1997

Property Information

Block37
Lot34.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,366
Acreage2.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,100
27%
Improvement Value:$399,500
73%
Total Assessment$550,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,973+2.3%
2024$15,615+5.7%
2023$14,773+1.7%
2022$14,530+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4675, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1995