Skip to content

120 Old Farmers RdLong Valley, NJ 07853

Built 1966

Last Sale Price
$354,500
Last Sale Date
Jul 24, 2002

Property Information

Block37
Lot34.08
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,598
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,300
41%
Improvement Value:$175,000
59%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,596+2.3%
2024$8,403+5.7%
2023$7,950+1.7%
2022$7,819+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$354,500
DeedBook 5682, Page 220

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4782, Page 204

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 4018, Page 128

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3341, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1966