Skip to content

116 Old Farmers RdLong Valley, NJ 07853

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 18, 2025

Property Information

Block37
Lot34.09
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,080
Acreage0.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,200
41%
Improvement Value:$177,600
59%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,697+2.3%
2024$8,502+5.7%
2023$8,044+1.7%
2022$7,912+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,080DeedBook 24937, Page 1187Recorded6/24/2025

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 20789, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1967