Skip to content

4 Liberty Hills CtLong Valley, NJ 07853

Built 1984

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jun 16, 2015

Property Information

Block37
Lot34.12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-3AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,986
Acreage2.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,400
35%
Improvement Value:$396,300
65%
Total Assessment$609,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,687+2.3%
2024$17,291+5.7%
2023$16,358+1.7%
2022$16,090+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft3,986DeedBook 22742, Page 1557Recorded7/14/2015

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 4057, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1984