Skip to content

12 E Gate Rd FlLong Valley, NJ 07853

Built 1980

Last Sale Price
$756,500
Last Sale Date
Apr 8, 2024

Property Information

Block37
Lot5.08
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,422
Acreage2.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
43%
Improvement Value:$275,700
57%
Total Assessment$480,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,951+2.3%
2024$13,638+5.7%
2023$12,903+1.7%
2022$12,691+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$756,500
Sq Ft2,422DeedBook 24740, Page 15Recorded4/25/2024

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 4829, Page 103

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 2967, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1980