Skip to content

6 E Gate RdLong Valley, NJ 07853

Built 1980

Last Sale Price
$266,500
Last Sale Date
Nov 19, 1993

Property Information

Block37
Lot5.11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
43%
Improvement Value:$270,900
57%
Total Assessment$473,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,736+2.3%
2024$13,428+5.7%
2023$12,704+1.7%
2022$12,496+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$266,500
DeedBook 3887, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2535, Page 345