Skip to content

7 Christopher DrLong Valley, NJ 07853

Built 1978

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Mar 31, 1981

Property Information

Block38
Lot2.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage2.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,200
45%
Improvement Value:$251,300
55%
Total Assessment$457,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,272+2.3%
2024$12,975+5.7%
2023$12,275+1.7%
2022$12,073+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 2589, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1978