Skip to content

85 Old Farmers RdLong Valley, NJ 07853

Built 1979

Last Sale Price
$609,000
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block38
Lot2.20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
34%
Improvement Value:$276,600
66%
Total Assessment$421,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,231+2.3%
2024$11,957+5.7%
2023$11,312+1.7%
2022$11,126+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$609,000
DeedBook 6210, Page 197

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 2699, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1979