Skip to content

7 Jordan CtLong Valley, NJ 07853

Built 2005

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block38
Lot3.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class19
Description2SF-L-3AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,484
Acreage5.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,200
29%
Improvement Value:$595,800
71%
Total Assessment$840,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,368+2.3%
2024$23,822+5.7%
2023$22,537+1.7%
2022$22,168-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft4,484DeedBook 23391, Page 839Recorded8/2/2018

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 21672, Page 401

Property Sale

Sale
$895,475
DeedBook 6315, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 2005