Skip to content

11 Jordan CtLong Valley, NJ 07853

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block38
Lot3.09
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class19
Description2SF-L-3AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,472
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,800
27%
Improvement Value:$613,300
73%
Total Assessment$840,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,371+4.2%
2024$23,397+5.7%
2023$22,135+1.7%
2022$21,772+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$994,370
DeedBook 20761, Page 1539

Property Built

Built

Year Built: 2006