Skip to content

40 E Fox Hill RdLong Valley, NJ 07853

Vacant Land

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Oct 4, 2016

Property Information

Block38
Lot9.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$93,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,721+2.3%
2024$2,660+5.7%
2023$2,517+1.7%
2022$2,475+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 23005, Page 1084Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 21366, Page 1057