Skip to content

13 Parker RdLong Valley, NJ 07853

Built 1850

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2024

Property Information

Block40
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,320
Acreage2.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
63%
Improvement Value:$87,700
37%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,817+2.3%
2024$6,665+5.7%
2023$6,305+1.7%
2022$6,202+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 21764, Page 1469

Property Built

Built

Year Built: 1850