Skip to content

296 Fairmount RdLong Valley, NJ 07853

Built 2006

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Feb 16, 2010

Property Information

Block40
Lot26.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class19
Description2SF-L-3AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage5,094
Acreage3.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,200
22%
Improvement Value:$805,400
78%
Total Assessment$1,030,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,898+2.3%
2024$29,228+5.7%
2023$27,651+1.7%
2022$27,198+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 21496, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5882, Page 73