Skip to content

4 Sun Valley WayLong Valley, NJ 07853

Built 1991

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block40
Lot3.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-3AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,458
Acreage2.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,800
30%
Improvement Value:$512,400
70%
Total Assessment$737,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,386+2.3%
2024$20,907+5.7%
2023$19,779+1.7%
2022$19,455+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991