Skip to content

260 Fairmount RdLong Valley, NJ 07853

Built 1987

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 24, 2020

Property Information

Block40
Lot31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF-0-3AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,505
Acreage3.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,300
34%
Improvement Value:$369,500
66%
Total Assessment$557,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,182+2.3%
2024$15,819+5.7%
2023$14,966+1.7%
2022$14,720+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft3,505DeedBook 23739, Page 1013Recorded3/26/2020

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4020, Page 103

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2926, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1987