Skip to content

39 Parker RdLong Valley, NJ 07853

Built 1740

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block40
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-L-1UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage1.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,800
58%
Improvement Value:$102,200
42%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,136+2.3%
2024$6,977+5.7%
2023$6,600+1.7%
2022$6,492+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 3855, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1740