Skip to content

33 Douglas DrLong Valley, NJ 07853

Built 1976

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jul 20, 2002

Property Information

Block41.01
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,280
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,400
41%
Improvement Value:$254,400
59%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,614+2.3%
2024$12,331+5.7%
2023$11,666+1.7%
2022$11,474+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 5672, Page 273

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2677, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1976