Skip to content

37 Douglas DrLong Valley, NJ 07853

Built 1976

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 16, 1989

Property Information

Block41.01
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,200
47%
Improvement Value:$208,000
53%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,349+2.3%
2024$11,094+5.7%
2023$10,496+1.7%
2022$10,324+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3191, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1976