Skip to content

183 Old Farmers RdLong Valley, NJ 07853

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block41.01
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,256
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,300
41%
Improvement Value:$247,400
59%
Total Assessment$417,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,117+2.3%
2024$11,846+5.7%
2023$11,207+1.7%
2022$11,023+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 4970, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1974