Skip to content

4 Carolyn PlLong Valley, NJ 07853

Built 1976

Last Sale Date
Aug 24, 2016

Property Information

Block41.02
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,374
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,400
38%
Improvement Value:$295,700
62%
Total Assessment$477,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,591+2.3%
2024$13,281+5.8%
2023$12,551+1.7%
2022$12,341+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976