Skip to content

34 Douglas DrLong Valley, NJ 07853

Built 1976

Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block41
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,600
46%
Improvement Value:$208,100
54%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,968+2.3%
2024$10,717+5.8%
2023$10,125+1.7%
2022$9,955+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976