Skip to content

126 Parker RdLong Valley, NJ 07853

Built 1966

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 12, 2015

Property Information

Block41
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,538
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,800
51%
Improvement Value:$163,100
49%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,657+2.3%
2024$9,441+5.7%
2023$8,932+1.7%
2022$8,785+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,538DeedBook 22813, Page 1068Recorded11/13/2015

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4833, Page 1

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 2934, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1966