Skip to content

194 Old Farmers RdLong Valley, NJ 07853

Built 1974

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block42.01
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,428
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,800
43%
Improvement Value:$229,100
57%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,601+2.3%
2024$11,341+5.7%
2023$10,729+1.7%
2022$10,553+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,428DeedBook 23054, Page 1333Recorded1/3/2017

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 21191, Page 55

Property Sale

Sale
$229,100
DeedBook 3231, Page 16

Property Sale

Sale
$187,250
DeedBook 2834, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1974