Skip to content

4 Powder Mill RdLong Valley, NJ 07853

Built 1974

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 21, 2017

Property Information

Block42.01
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,238
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
40%
Improvement Value:$270,500
60%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,057+2.3%
2024$12,765+5.7%
2023$12,076+1.7%
2022$11,878+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 23150, Page 1130Recorded6/27/2017

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 21353, Page 1547

Property Sale

Sale
$542,000
DeedBook 20558, Page 1713

Property Built

Built

Year Built: 1974