Skip to content

171 Old Farmers RdLong Valley, NJ 07853

Built 1976

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 13, 2012

Property Information

Block42.02
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,025
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,600
48%
Improvement Value:$193,000
52%
Total Assessment$374,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,867+2.3%
2024$10,624+5.7%
2023$10,051+1.7%
2022$9,886+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 22189, Page 911

Property Sale

Sale
$372,500
DeedBook 5731, Page 87

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 3878, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1976