Skip to content

3 Paddock CtLong Valley, NJ 07853

Built 1985

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block42.02
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,673
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,400
42%
Improvement Value:$254,700
58%
Total Assessment$439,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,738+2.3%
2024$12,453+5.7%
2023$11,781+1.7%
2022$11,588+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft2,673DeedBook 24486, Page 1859Recorded9/6/2022

Property Sale

Sale
$530,500

From:

To:

Sq Ft2,673DeedBook 23177, Page 1992Recorded8/8/2017

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 3946, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$181,258
DeedBook 2763, Page 562