Skip to content

164 Parker RdLong Valley, NJ 07853

Built 1979

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block42.04
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,524
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,300
44%
Improvement Value:$222,100
56%
Total Assessment$399,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,587+2.3%
2024$11,327+5.7%
2023$10,716+1.7%
2022$10,540+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5959, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1979