Skip to content

51 Flintlock DrLong Valley, NJ 07853

Built 1984

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block42.04
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,662
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
40%
Improvement Value:$276,600
60%
Total Assessment$461,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,400+2.3%
2024$13,099+5.7%
2023$12,393+1.7%
2022$12,190+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,662DeedBook 22800, Page 1949Recorded10/21/2015

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 21862, Page 983

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 3213, Page 156

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 2993, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1984