Skip to content

36 Long Hill RdLong Valley, NJ 07853

Built 1985

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Dec 19, 2011

Property Information

Block42
Lot10.13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF-Z-3BG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,786
Acreage2.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
36%
Improvement Value:$385,200
64%
Total Assessment$599,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,377+2.3%
2024$16,988+5.7%
2023$16,071+1.7%
2022$15,808+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000
DeedBook 21944, Page 484

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5099, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 2721, Page 454