Skip to content

64 Hacklebarney RdLong Valley, NJ 07853

Built 1973

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block42
Lot12.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF-Z-2BG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,223
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
35%
Improvement Value:$271,500
65%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,083+2.3%
2024$11,812+5.7%
2023$11,175+1.7%
2022$10,991+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,223DeedBook 24263, Page 482Recorded11/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1973