Skip to content

16 Flintlock DrLong Valley, NJ 07853

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block42
Lot15.09
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,268
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
41%
Improvement Value:$228,600
59%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,244+10.5%
2024$10,178+5.7%
2023$9,629+1.7%
2022$9,471+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 22709, Page 28Recorded5/12/2015

Property Sale

Sale
$238,400
DeedBook 2927, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1971