Skip to content

161 Kings HwyHackettstown, NJ 07840

Built 1994

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 30, 2019

Property Information

Block43
Lot31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-2BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,266
Acreage2.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
40%
Improvement Value:$230,600
60%
Total Assessment$386,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,221+2.3%
2024$10,970+5.7%
2023$10,378+1.7%
2022$10,208+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft2,266DeedBook 23689, Page 1682Recorded1/9/2020

Property Sale

Sale
$374,500
DeedBook 5920, Page 200

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 4038, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1994