Skip to content

274 Pleasant Grove RdLong Valley, NJ 07853

Built 1953

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block47
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,648
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,400
54%
Improvement Value:$135,200
46%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,488+8.4%
2024$7,827+5.7%
2023$7,405+1.7%
2022$7,284+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 23435, Page 683Recorded10/19/2018

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 22557, Page 303Recorded7/9/2014

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 21051, Page 1218

Property Built

Built

Year Built: 1953