Skip to content

51 Beacon Hill Rd FlCalifon, NJ 07830

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block55
Lot4.17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,590
Acreage3.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,600
30%
Improvement Value:$353,700
70%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,688+2.3%
2024$14,359+5.7%
2023$13,584+1.7%
2022$13,361+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft4,590DeedBook 23611, Page 1938Recorded9/11/2019

Property Sale

Sale
$389,900
DeedBook 21355, Page 1595

Property Sale

Sale
$597,000
DeedBook 6340, Page 16

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5738, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1984