Skip to content

70 Turtleback RdCalifon, NJ 07830

Built 1977

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block55
Lot9.10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF-L POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,538
Acreage6.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
38%
Improvement Value:$251,100
62%
Total Assessment$407,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,833+2.3%
2024$11,568+5.7%
2023$10,944+1.7%
2022$10,764+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,538DeedBook 22719, Page 1221Recorded6/2/2015

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 20785, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1977