Skip to content

8 Wolfe Run CtLong Valley, NJ 07853

Built 1997

Last Sale Price
$747,000
Last Sale Date
Jun 26, 2006

Property Information

Block59
Lot3.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-3AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage5,266
Acreage3.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,400
23%
Improvement Value:$784,000
77%
Total Assessment$1,013,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,399+16.8%
2024$25,175+35.8%
2023$18,542+1.7%
2022$18,238+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$747,000
DeedBook 20674, Page 546

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 6238, Page 172

Property Sale

Sale
$462,000
DeedBook 4955, Page 69

Property Sale

Sale
$421,602
DeedBook 4620, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1997