Skip to content

14 Abedim WayCalifon, NJ 07830

Built 1988

Last Sale Price
$681,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block59
Lot47.08
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,849
Acreage5.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,900
36%
Improvement Value:$418,300
64%
Total Assessment$650,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,862+2.3%
2024$18,440+6.6%
2023$17,297+1.7%
2022$17,014+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$681,000

From:

To:

Sq Ft3,849DeedBook 23198, Page 1591Recorded9/5/2017

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 3845, Page 320

Property Sale

Sale
$543,970
DeedBook 3035, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1988