Skip to content

85 W Valley Brook RdCalifon, NJ 07830

Built 1988

Last Sale Price
$527,000
Last Sale Date
Mar 8, 2004

Property Information

Block59
Lot60.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,798
Acreage2.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,400
33%
Improvement Value:$308,300
67%
Total Assessment$459,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,336+2.3%
2024$13,037+5.7%
2023$12,334+1.7%
2022$12,131+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$527,000
DeedBook 6036, Page 11

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5149, Page 1

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 3074, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1988