Skip to content

20 Fleming CtLong Valley, NJ 07853

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2013

Property Information

Block59
Lot9.10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,628
Acreage2.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,400
46%
Improvement Value:$245,300
54%
Total Assessment$450,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,075+2.3%
2024$12,782+5.7%
2023$12,092+1.7%
2022$11,894+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5957, Page 299

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 3147, Page 72

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 2734, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1980