Skip to content

8 Fleming Ct FlLong Valley, NJ 07853

Built 1981

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block59
Lot9.16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,848
Acreage3.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,800
45%
Improvement Value:$258,700
55%
Total Assessment$471,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,678+2.3%
2024$13,372+5.7%
2023$12,650+1.7%
2022$12,443+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,848DeedBook 24467, Page 1858Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$513,000

From:

To:

Sq Ft2,848DeedBook 22714, Page 428Recorded5/20/2015

Property Sale

Sale
$453,000
DeedBook 22077, Page 1144

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6036, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 2541, Page 630