Skip to content

85 Pickle RdCalifon, NJ 07830

Built 1965

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block60
Lot20.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-2BG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,472
Acreage3.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
47%
Improvement Value:$209,200
53%
Total Assessment$392,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,378+2.3%
2024$11,123+5.7%
2023$10,523+1.7%
2022$10,350+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft2,472DeedBook 24334, Page 413Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2743, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1965