Skip to content

Pickle Rd(Block 60 Lot 21.03)Califon, NJ 07830

Built 2023
Farm (Regular)

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block60
Lot21.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2SF-L-AG
Dwellings---
ZoningR-5
Sq Footage3,731
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,700
28%
Improvement Value:$569,800
72%
Total Assessment$786,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,990+2.3%
2024$22,475+276.2%
2023$5,975+1.7%
2022$5,877+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 24437, Page 501Recorded6/25/2022