Skip to content

58 Parker RdLong Valley, NJ 07853

Built 1972

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block61
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,104
Acreage2.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,100
48%
Improvement Value:$205,100
52%
Total Assessment$397,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,523+2.3%
2024$11,265+5.7%
2023$10,657+1.7%
2022$10,482+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 23400, Page 726Recorded8/17/2018

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 4448, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1972