Skip to content

67 Black River RdLong Valley, NJ 07853

Built 1994

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block63
Lot28.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F-2AG 4DG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,953
Acreage4.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
31%
Improvement Value:$463,400
69%
Total Assessment$671,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,477+2.3%
2024$19,041+5.7%
2023$18,014+1.7%
2022$17,718+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft3,953DeedBook 23161, Page 1043Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$627,500
DeedBook 6124, Page 156

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 4987, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1994