Skip to content

79 Black River RdLong Valley, NJ 07853

Built 2007

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block63
Lot28.10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class20
Description2SF-L-3AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage8,052
Acreage4.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,900
23%
Improvement Value:$647,100
77%
Total Assessment$835,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,223+2.3%
2024$23,681+5.7%
2023$22,403+1.7%
2022$22,036+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft8,052DeedBook 22707, Page 146Recorded5/8/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft8,052DeedBook 22569, Page 1673Recorded7/31/2014

Property Built

Built

Year Built: 2007