Skip to content

137 Black River Rd FlLong Valley, NJ 07853

Built 1985

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
May 13, 2005

Property Information

Block63
Lot5.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-3AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage5.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,200
30%
Improvement Value:$493,000
70%
Total Assessment$703,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,400+2.3%
2024$19,943+5.7%
2023$18,867+1.7%
2022$18,557+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$629,000
DeedBook 6336, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1985