Skip to content

18 Sixth StBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Jun 15, 2005

Property Information

Block103
Lot11.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/22
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,562
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
32%
Improvement Value:$215,500
68%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,467+2.3%
2024$9,257+4.3%
2023$8,875+0.5%
2022$8,834+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 12721, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 11495, Page 1948