Skip to content

20 Sixth StreetBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block103
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,982
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
27%
Improvement Value:$283,500
73%
Total Assessment$386,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,491+2.3%
2024$11,236+3.8%
2023$10,823+0.7%
2022$10,745+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,982DeedBook 17618, Page 1490Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 13382, Page 1018

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 12739, Page 759